TR | EN | DE | RU | AR

İstanbul’un Müzik Yolu

Ücret

İletişime Geçiniz

Süre

İletişime Geçiniz

Buluşma Noktası

İletişime Geçiniz

Dahil Olanlar

Her şey ücrete dâhildir.

Hariç Olanlar

Her şey ücrete dâhildir.

Tur İçeriği

Müzik Yolu gezisinde İstanbul’da asırların birikimi ile oluşan müzik kültürünü şehrin ve mekanların büyülü atmosferinde birlikte gözlemleyebiliriz. İstanbul doğunun ve batının müzik kültürlerinin hem ayrı ayrı hem de bir sentez halinde barındıran eşsiz bir şehir. Şehrin bu büyülü atmosferinde seslerin ve bu müzikal birikimin ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu anlamak İstanbul’a olan sevginizi başka bir seviyeye ulaştıracak.

Gezi Programı

 • 09:00 Harbiye Ordu Evinin Önünde buluşma (Selamlaşma ve Tanışma)
 • Harbiye Ordu evi önünde askeri bandolar, mehter müziği ve müziğin askeriye ve savaşlarla ilişkisi hakkında anlatım.
 • Donizetti Paşanın Saint Esprit Klisesi içindeki kabrinin ziyaret edilmesi ve burada Osmanlı’da batı müziğinin oluşturduğu etkiler hakkında bilgilendirme ( Saint Esprit Klisesine giriş özel izine tabi, izin verilirse kilisenin içine girilebilecek)
 • TRT Radyo Evi Önüne doğru yürüyüş ve TRT Radyo evi önünde Cumhuriyetin ilk yıllarında müzik kültürümüzün geçirdiği süreç ve TRT’nin bu süreçteki rolü hakkında anlatım.
 • Harbiye’den Elmadağ’a yürüyüş ve Elmadağ’daki mevcut müzik mekanları ve Gazino müziği hakkında anlatım.
 • Taksim Meydana Doğru Yürüyüş ve Taksim Meydanda AKM ve AKM’nin müzik kültürümüze katkısı, AKM’nin yeniden yapılanması ve yeni çalışmalar hakkında anlatım.
 • İstiklal caddesinde yürüyüş esnasında Saint Antuan Kilisesini ziyaret etme ve Kilise Müziği hakkında anlatım.
 • İstiklal caddesinde yürüyüşe devam ve Galata Mevlevihane’sine vardıktan sonra burada Mevlevilik ve Tasavvuf Müziği hakkında anlatım
 • Galip Dede Sokağı ve civar sokaklarda müzik aleti satıcılarını ziyaret etme ve bölgedeki müzik aleti dükkanları hakkında anlatım.
 • Şişhaneden Has Köydeki Aynalıkavak Kasrı’na araçla ulaşım sağlanacak. Aynalı Kavak Kasrındaki musiki müzesinin ziyaret edilmesi. Burada Osmanlı Padişahlarının müziğe olan ilgisi ve katkıları hakkında anlatım. (III. Selim – Lale devrinde şiir sanat müzik)
 • Araçla haliç kıyısından devam edip Bahariye Mevlevihane’sinin önünden geçip Mevlevihane’nin müzik kültüründeki yeri, yetiştirdiği müzisyenler vb. konularda anlatım
 • Eyüp Sultan Müzisyenler Kahvehanesi önünde mola ve Eyüp Sultanlı müzisyenler hakkında anlatım (Zekai Dede, Buhurizade Mustafa Itri Efendi…)
 • Araçla Ayvansaray’a doğru ilerleme (Yolda Mehteran-ı Eyüp Sultan anlatımı)
 • Dimitri Kantemir Müzesi balat ve Türk müziğinin notaya alınmaya başlanması süreci hakkında anlatım.
 • Balat ve Fenerde serbest zaman ve öğlen yemeği.
 • Araçla Unkapanı İMÇ çarşısının önünden geçiş ve İMÇ’deki plakçılar hakkında anlatım.
 • Aksaray Yenikapı üzerinden Kumkapı ve Ahırkapı’ya geçiş ve yolda Aksaray’daki ve Kumkapı’daki müzik mekanları hakkında anlatım.
 • Ahırkapıda mola ve Roman müziği ve roman müzisyenlerin müzik kültürüne katkısı
 • İsmail Dede Efendi Müzesi ziyareti.
 • Avrasya Tünelinden Kadıköy’e Geçiş ve Süreyya Operası ve Opera tarihi ve Türkiye’de operanın gelişimi hakkında anlatım.
 • Üsküdar’a geçiş ve Üsküdarlı Müzisyenler hakkında anladım.
 • Üsküdar Musiki Cemiyeti ve Musiki cemiyetlerinin müzik kültürüne katkıları hakkında anlatım.
 • Üsküdar Meydan’da turu sonlandırma ve isteyen misafirlerin aynı araçla Avrupa yakasına dönüşü.

KATILIM KOŞULLARI

Günlük gezi fiyatlarına; Reviva Turizm rehberlik hizmetleri, müze girişleri, dinsel yapılara, bazı kurum ve kişilere yapılan bağışlar, KDV, aksi belirtilmedikçe ulaşım ve öğle yemeği dahildir. Her gezi güzergâhındaki şartlara göre dahil olan veya olmayan hizmetler için, rezervasyon sırasında ayrıca bilgi alınız.

Gezilerimiz sırasında tüm gezginlerimizin koruyucu maske takması zorunludur.

Sosyal mesafeyi korumak adına tüm gezilerimizde rehberimizin anlatımlarını rahatlıkla dinleyebileceği cihazlar, misafirler için temin edilecektir. Hijyen kuralları gereği ve plastik sarfiyatını azaltmak amacıyla bu cihazlar için gerekli olan kulaklıkları misafirlerimizin temin etmesi rica edilecek olup yedek kulaklıklarımız da ayrıca bulunacaktır.

Rezervasyonların kesinleşebilmesi için katılımcıların TC Kimlik numaralarını veya şirket fatura bilgilerini satış temsilcisine bildirmeleri ve gezi bedelinin tamamını ödemiş olmaları gerekmektedir. Rezervasyonu tamamlanan katılımcılar Gezi Satış ve Uygulama Koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

Adım Adım İstanbul geziler için, geziden üç gün öncesine kadar olan iptallerde bakiye iadesi yahut başka geziye aktarımı mümkündür, iki gün kala olan iptallerde ödemenin %60’ı kesilir ve kalan %40 iade edilir veya başka bir geziye aktarılabilir. Bir gün öncesinde mesai bitiminden (18.30) sonra gelen iptallerde iade yahut bir başka geziye aktarım söz konusu olmaz. Geziyi iptal etme durumunda katılımcıların reviva@reviva.com.tr adresine e-posta olarak ya da 05421014453 numaralı telefona detayları kısa mesaj ile bildirmeleri gerekmektedir.

Reviva Turizm doğal, sosyal, kültürel, yol ve hava koşullarından dolayı gezi güzergâhını değiştirebilir ve/veya gezide değişiklik yapabilir.

Gezi fiyatına dahil olan ancak gezginlerimizin kendi tercihleri doğrultusunda kullanılmayan ulaşım, yemek, müze giriş bedelleri iade edilemez.

Gezimiz yoğun bir anlatım ve yürüyüş içerir, bu sebeple 10 yaş altı çocukların katılımı uygun bulunmamakta ve geziye kabul edilmemektedir. 10 yaş ve üzeri çocuklara çocuk indirimi uygulanmamaktadır. Ancak, istisnai olarak resmi makamlarca belirlenmiş olan ücretlendirme sistemine göre 18 yaş altı TC vatandaşı katılımcılardan müze giriş bedelleri düşülmektedir.

Lütfen, rezervasyon yaptırıp kesin konfirme almadan bankaya para yatırmayınız. Konfirme alınmadan yapılan ödemelerin iade işlemlerinde oluşabilecek banka/kredi kart masrafları gezginlere aittir. Online ödemeniz olduysa da akabinde satış sorumlusu ile iletişime geçiniz.

Rezervasyon talebinizin Reviva Turizm tarafından kabulünden itibaren ödemelerin aynı gün içerisinde yapılması gereklidir. Opsiyon talebiniz olması halinde satış sorumlusu ile görüşme gerçekleştiriniz.

Belirlenen son ödeme tarihinde ödemesi yapılmayan rezervasyonlar bir kez daha hatırlatma yapılmaksızın, herhangi bir özel ayrım yapılmadan iptal edilecektir.

Bankaya para yatırırken isminizi, gezi adını ve tarihini yazdırmayı lütfen unutmayınız.

İçinde cami, türbe bulunan gezilerimizde kadın gezginlerin başörtüsü veya şal bulundurmasını rica ediyoruz.

Diğer dinsel yapıların ziyaretlerinde de tüm gezginlerimizin uygun kıyafet ile katılımını rica ediyoruz.

Özellikle cami ziyaretlerinde ayakkabılar çıkartılacaktır. İsteyen gezginler yanlarına galoş alabilirler. Ancak bazı dinsel yapılar her ne olursa olsun galoş kullanımına izin vermemektedir.

Araç kullanılan gezilerimizde gidiş yönüne göre sağdaki ilk iki koltuk Gezi Liderimize aittir. Buraya oturulmaması önemle rica olunur. Herhangi bir koltuk rezervasyonu söz konusu değildir, ilk gelen misafirler uygunluğa göre istedikleri yere oturabilirler. Devam eden Covid-19 süreci nedeniyle, araçlarımızda her sıraya bir gezginimiz oturacak şekilde planlama yapılacak olup, araç kapasitesinin yarısı kadar katılımcı alınacaktır. Gezi boyunca yer değişikliği olmadan aynı koltukları kullanmanızı rica ederiz. Ulaştırma Bakanlığı’ndan gelecek yönergeler ve Reviva Turizm güvenli seyahat kuralları gereği hassasiyetinizi rica ediyoruz.

Günübirlik gezilerimizde araçlarda su bulunmamaktadır.

Gezinin başlangıcında ve bitişinde gezi programında belirtilen yerlerin dışında hiçbir yerde ulaşım aracına binilemez ve inilemez.

Grup ile gezi yapma elbette bazı sorumlulukları, özellikle karşılıklı saygı ve hoşgörüyü gerektiriyor. Sigara içme, fotoğraf çekme, koruyucu maskenizi çıkarmama, tutunduğunuz noktalar olması halinde hijyenik mendil yahut antiseptik jel kullanma, açık alanda öksürmeme vb.  bu çerçeve içinde yaklaşmamız gerekli.

Karşılıklı saygı içinde fotoğraf çekenlere engel olunmamasını, fotoğraf çekenlerin de fotoğraf çekmeyenleri rahatsız etmemesini diliyoruz.

Adresimiz

İletişime Geçin

Sizlerle tanışmaktan ve merak ettiğiniz her şeyi öğrenmekten mutluluk duyarız. Bizimle iletişim kurmakta tereddüt etmeyin!

Scroll to Top
Open chat
? Need help?
Hello ?
Can we help you?